Z wizytą u Centkiewiczów

Zafascynowanie niesamowitymi lekturami zachęciło uczniów Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich do pogłębienia wiedzy o tematyce polarnej. W tym celu udaliśmy się do Muzeum Historycznego w Legionowie na wystawę pt. „W krainach lodu i książek – rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach”, poświęconą tym wspaniałym podróżnikom, autorom interesujących książek dla dzieci.

Mieliśmy okazję poznać historię I Polskiej Wyprawy Polarnej na Wyspę Niedźwiedzią, na którą w 1932 roku wyruszył Czesław Centkiewicz. Dowiedzieliśmy się jaki był niezbędny ekwipunek wyprawy, omówiliśmy i wyjaśniliśmy wszystkie jego elementy. Z ogromną ciekawością przenieśliśmy się do świata Centkiewiczów, aby poznać ich przygody, których doświadczyli podczas swoich wypraw. Wiele z nich zostało opisanych w książkach, które do dnia dzisiejszego znajdują się w czołówce polskich lektur. Trzy najważniejsze tytuły, które mieliśmy zapamiętać to: „Zaczarowana zagroda”, „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” i „Wyspy mgieł i wichrów”. W nagrodę za czynny udział w lekcji i zapamiętanie bardzo dużej ilości informacji obejrzeliśmy film animowany pt. „Zaczarowana zagroda”. Dzięki niemu przypomnieliśmy sobie losy pingwina Elegancika i jego przyjaciół. Całe spotkanie zakończyło się świetną zabawą – budowaniem igloo.

W ramach tygodnia „O krainach pokrytych lodem” zorganizowaliśmy w naszej szkole projekt pt. „Niedźwiedź polarny”, w którym uczniowie w jak najciekawszy i najbardziej porywający sposób mieli opisać tytułowego zwierzęcego bohatera. Inną formą edukacyjnej zabawy był konkurs  dotyczący ciekawostek z życia zwierząt zamieszkujących wody okolic podbiegunowych.

Nasza przygoda z historią na długo pozostanie nam w pamięci. Dzięki niej wzbogaciliśmy wyobraźnię, poznaliśmy odwagę i bohaterstwo ludzi, ich wytrwałość w dążeniu do celu. Wiemy, że takie lekcje dadzą naszym uczniom siłę i chęć do dalszej pracy oraz motywację do osiągania wielu życiowych sukcesów.

Luty 21st, 2019|