Barbórka

4 grudnia świętujemy imieniny Barbary i jednocześnie obchodzimy tradycyjne święto górników- Barbórkę. Tego dnia pierwszaki dowiedziały się jak wyglądała praca w kopalni kiedyś i dziś. Zgodnie stwierdzili, że jest to bardzo ciężki i niebezpieczny zawód.

Uczniowie oglądali tradycyjny strój górników. Szczególnie zwrócili uwagę na czapkę górniczą  zwaną czako, poznaliśmy znaczenie kolorowych piór. Następnie sami wykonali górnicze nakrycia głowy, w których oglądali występy górniczej orkiestry. Ponadto dzieci dowiedziały się jak powstał węgiel, jak jest wydobywany oraz do czego jest wykorzystywany.

Na koniec bawiliśmy się w artystów malujących węglem, czego efektem były czarne ręce i piękne rysunki przedstawiające pracę w kopalni:)

Grudzień 4th, 2018|